BOŽIDAR BOKI MILOŠEVIĆ
OTVORENI ČAS KLARINETA
VI PITATE – MR BOKI MILOŠEVIĆ ODGOVARA / No. 4Mnogi klarinetisti, čitaoci i posetioci ovoga sajta o klarinetu i za klarinetiste javljaju se i postavljaju razna pitanja o našem poznatom umetniku Božidaru Bokiju Miloševiću. Boki Milošević je od sada radi Vas sa nama i rado će odgovarati na sva Vaša pitanja. |
Sava iz Šapca pita Bokija:
– Šta sve klarinetista treba da savlada i da čini da bi postao vrstan interpretator narodne muzike kao što ste vi?
Rad
– Prvo i pre svega, klarinetista treba da ima kultivisan ton, a to može da postigne samo upornim radom.
Svi klarinetisti do mene koji su svirali narodnu muziku uglavnom su bili neškolovani, sa nekultivisanim tonom. Ja se nisam poveo tim načinom interpretacije narodne muzike, već sam prvi uveo u narodnu muziku školovani, akademski ton. Onim tonom i načinom izražavanja kojim sam svirao Mocarta i druga dela ozbiljne muzike, interpretirao sam i narodnu muziku.
Evo šta svakodnevno treba da čini jedan klarinetista, ako želi da postane vrstan:
1. Izdržavanje tonova sa krešendom i dekrešendom, jer to formira okolousne mišiće (ambažura), koji su sposobni da izdrže dugu svirku i da stvaraju najtananije dinamičke nijanse.
Evo kako ja to činim:
2. Vežbanje stakata, jer ne može se sve svirati legato.
3. Vežbanje skala, čime se dobija dobra tehnika i koriguje intonacija.
4. Vežbanje terci, kvarti i kvinti.
Intonacija na klarinetu neizostavno treba da bude dobra, jer slušalac mora da uživa u prijatnim tonovima. Ako klarinetista svira falš, bolje da i ne svira!
NAPOMENA:
Ako i Vi želite da postavite neko pitanje maestru Bokiju Miloševiću, slobodno to učinite putem meila autora i vlasnika ovog sajta, profesora Radivoja Lazića:
Boki je spreman i rado će Vam odgovoriti na svako postavljeno pitanje!
Srdačan pozdrav svima do narednih pitanja!
Voli vas Vaš
BOKI MILOŠEVIĆ